За нас

Университетски подводен клуб “Южен залив” към Софийски университет “Св. Климент Охридски” е създаден с единодушните решения на Факултетен съвет на Биологически факултет от декември 2021 година. От 2022 година Клубът е регистриран официално като член на Българска национална асоциация по подводна дейност.
Основен предмет на дейността на Клуба е създаването, развиването и организирането на подводни активности за преподаватели, служители и студенти на СУ и сродни научни и образователни институции, които могат да обменят опит и да прилагат съвместно подводното дело при различни научни, обучителни, природозащитни, опознавателни и специфични изследвания и наблюдения.
Създателите на Клуба са леководолази и леководолазни инструктори с опит в провеждането на научни изследвания с помощта на екипировка и вземат участие в редица научни изследвания и обучителни мероприятия в рамките на Софийски университет, в тясно сътрудничество с колеги от Институт по екосистемни изследвания - БАН, Национална спортна академия, Институт по океанология - Варна, Българска национална асоциация по подводна дейност.  

Цели и задачи:

  1. Популяризиране на леководолазното дело за научни и образователни цели сред учени,  преподаватели, студенти, специалисти и любители на Морето.
  2. Поддържане на връзки и контакти с национални и международни институции в областта на леководолазното дело: Българска национална асоциация по подводно дело (БНАПД), Европейски панел на научните водолази (ESDP), различни европейски национални институции и университети, национални програми за образование и наука „под вода“ на държавите от Черноморския басейн и други морски страни.
  3. Създаване, предлагане и поддържане на институционални стандарти и подход за използване на подводното дело при научни и образователни нужди. Спазват се най-високите нива на сигурност и безопасност под вода, съгласно стандартите на CMAS.
  4. Изграждане и усъвършенстване на екип от обучени специалисти за нуждите на образователни и научни програми, национални и международни научни проекти и за други нужди, използващи подводното дело като инструмент за събиране на научна информация в областта на биологията, геологията, екологията, археологията и историята, както и всички други дялове на науките, ползващи подводната дейност.
  5. Участие и организиране на конференции, семинари, работни срещи и други прояви, свързани с подводната тематика в различни научни направления.
  6. Затвърждаване престижа на СУ „Св. Кл. Охридски“ като водеща образователна институция в България и чужбина чрез разширяване обхвата на дейностите в специфичната област на подводното дело за образователни и научни нужди.